شنبه تا چهارشنبه 8:30 تا 17 پنجشنبه 8:30 تا 14

: انتخاب زبان Fa / En

آدرس:

تهران، سعادت آباد، خیابان گل آرا، خیابان ارغوان، پلاک 107، واحد 2

تلفن:

راهبند ستونی چیست؟

@title

راهبند چیست؟

در این مقاله از سایت تهران در آسیا درباره راهبند ستونی توضیح دادیم همراه ما باشید.

راهبند ستونی یکی از مهم ترین تجهیزات امنیتی و حفاظتی عمومی می باشد. همه می دانیم که بحث امنیت یک بحث همگانی جهانی بوده و هست. امنیت منازل، امنیت پارکینگ ها، امنیت خیابان ها و ... همگی مواردی هستند که جزو ضروریات یک زندگی اجتماعی می باشد. راهبندها انواع مختلفی دارند و اشکال مختلفی تولید و ارائه می شوند. اما وظیفه ی همه ی آن ها کنترل تردد و حفاظت و برقراری امنیت است. یکی از انواع راهنبدها، راهبند ستونی می باشد. اما قبل از اینکه با راهبند ستونی، انواع راهبند ستونی و قیمت راهبند ستونی آشنا شوید. بهتر است بدانید که خود راهبند چیست و چه ویژگی هایی دارد!

راهبندها وسیله ی جالبی هستند. اگر بخواهیم وظیفه ی راهبندها را در دو کلمه ی ساده خلاصه کنیم، باید بگوییم که راهبندها به طور کلی وظیفه ی "کنترل تردد" را بر عهده دارند. به عنوان مثال برقراری امنیت در مکان هایی با اهمیت یکی از مهم ترین وظایف راهبندها از جمله همین راهبند ستونی می باشد. مکان های دولتی، فرودگاه ها، موزه ها، ایستگاه های راه آهن و انواع ساختمان های اداری و تجاری، همگی مکان هایی هستند که معمولا از انواع راهبند در ان ها استفاده می شوند.

یک قابلیت دیگر و جالب راهبند این است که در برخی از مکان های عمومی که نیاز به نصب دوربین پلاک خوان، دستگاه کارتخوان و تگ است و نیروی انسانی شرایط خدمات رسانی ندارد، نصب این مدل راهبندها می تواند کنترل امور را به طور کلی به دست بگیرد. در واقع تمامی تجهیزات نام برده به راهبندها متصل شده و اینجا راهبند است که وظیفه ی خود را به جای نگهبان به درستی و دقت انجام می دهد.


انواع راهبندها

همان طور که گفتیم راهبندها در انواع و اشکال مختلفی به بازار عرضه می شوند اما وظیفه ی اکثر آن ها یکی است. حالا برویم و با انواع راهبندها بیشتر آشنا شویم. متداول ترین و معمول ترین نوع راهبندها، راهبند میله ای می باشد. راهبند ستونی که به آن راهبند بولارد هم گفته می شود برای مکان هایی است که با محدودیت ارتفاع همراه هستند و معمولا برای موارد امنیتی به کار می روند. راه بندهای زنجیری که اکثرا با آن آشنایی داریم، از قدیمی ترین نوع راهبندها هستند و برای مکان هایی استفاده می شوند که ورودی دارای عرض بسیار زیادی باشد. معمولا برای کنترل عرض زیاد، راهبندهای زنجیری بهترین گزینه هستند. یک سری راهبندها هم هستند که میله ای و دارای بازوی باز شونده می باشند. این راهبندها برای مکانهایی مورد استفاده قرار می گیرند که دارای سقف کوتاهی بوده و دارای محدودیت ارتفاع هستند. و گزینه ی آخر راهبندهای دفنی هستند که معمولا برای مکانهای نظامی گزینه ی بسیار مناسبی می باشند. حالا که با انواع راهبندها آشنا شدید، هر کسی می تواند با توجه به نیاز خود، راهبند مورد نظر خود را انتخاب نماید.


راهبند ستونی

با توجه به تنوع راهبندها چگونه راهبند مورد نیازمان را انتخاب کنیم؟با توجه به ازدیاد تنوع در راهبندها، طبیعی است که باید به یک سری نکات اولیه برای انتخاب راهبند مورد نظر خودتان دقت نمایید. در واقع شما با کمک چند نکته ی کلیدی برای انتخاب راهبند، دیگر نیازی به نظر یک متخصص برای خرید راهبند نخواهید داشت.نکته ی اول در انتخاب راهبند توجه به متراژ فضایی است که می خواهیم آن را به راهبند مجهز کنیم. با توجه به این که هر راهبند محدوده ی خاصی را تحت پوشش قرار می دهد، پس مهم است که بدانید متراژ محیط مورد نظر شما دارای چه متراژی است تا بتواند کل آن را با کمک راهبند کنترل تردد کنید. نکته ی کلیدی دوم در انتخاب راهبند، میزان تردد، یا همان رفت و آمدی است که در آن فضا صورت می گیرد. راهبندها با توجه به عملکردی که دارند، بعضی هایشان قدرت کنترل تردد در مکان پر رفت و آمد را ندارند. بنابراین مهم است که از چه راه بندی برای کجا استفاده نمایید. نکته ی مهم سوم در انتخاب راهبند برای یک فضا، میزان اهمیت فضایی است که برای آن راهبند را انتخاب می کنیم. در واقع برای مکان ها پر اهمیت مانن مکان های نظامی، موزه ها، مکان های دولتی مهم و .... راهبندهایی باید انتخاب شوند که در زمینه ی کنترل تردد، قوی تر هستند. رسیدیم به نکته ی چهارمی که برای انتخاب یک راهبند برای فضاهای مختلف باید به آن دقت نماییم. "هزینه " چهارمین نکته ی مهم برای انتخاب انواع راهبندها مانند راهبند ستونی، راهبند زنجیری و ... می باشد. در واقع هر فرد با توجه به بودجه ای که دارد، باید راهبند مورد نظر خود را انتخاب نماید.

نکته ی پنجم و موثر بر انتخاب راهبند، تاثیری است مکه راهبند بر زیبایی بصری محیط مورد نظر می گذارد. به عنوان مثال راهبند ستونی به دلیل ظاهری که دارد، علاوه برقراری امنیت در فضا، زیبایی بصری محیط را چند برابر می کند.

راهبندها باید با توجه به شرایط آب و هوایی که در آن جا قرار است نصب شوند، انتخاب گردند. مثلا اگر قرار باشد که برای یک ویلای کنار ساحل بخواهیم از راهبند استفاده کنیم. انتخاب ما باید به گونه ای باشد که جنس بدنه ی راهبند نسبت به رطوبت و زنگ زدگی مقاوم باشد.

نحوه ی عملکرد راهبند یکی دیگر از مهم ترین ویژگی هایی است که در انتخاب یک راهبند باید به آن دقت داشته باشیم. در واقع سهولت و سادگی عملکرد یک راهبند یک ویژگی موثر بر انتخاب آن برای محیط های مختلف خواهد بود.

نکته ی آخر و تاثیر گذار در انتخاب یک راهبند این است که سرویس دریافتی که با عنوان راهبند و تجهیزات آن از شرکت های مختلف دریافت می کنید باید دارای ضمانت و گارانتی خدمات باشد. در واقع لازم است که خیال شما از بابت خدماتی که در زمینه ی کنترل تردد محیط مورد نظر خودتان در قالب راهبند دریافت کرده اید، راحت باشد.

راهبند ستونی به راهبند ستونی بولارد یا bollard نیز گفته می شود. شکل ظاهری راهبند ستونی به صورت یک ستون است. راهبند ستونی یکی از قوی ترین راهبندها برای کنترل تردد در مکان هایی با اهمیت بالا می باشد. در واقع شکل استوانه ای راهبند ستونی، تاثیر زیادی بر کنترل تردد توسط این راهبند دارد. ستون استوانه ای در راهبند ستونی کاملا متحرک طراحی شده است. در واقع حرکت این شمایل استوانه ای به صورت بالا و پایین است. به این صورت که در هنگام عبور غیر مجاز، این راهبند ها به سمت بالا می آید و اگر خودرو ی مورد نظر سرعت خود را کنترل نکند، به راهبند ستونی برخورد کرده و متوقف خواهد شد.

در راهبند ستونی کنترل ستون استوانه ای بر عهده ی یک سیلندر که داخل ان یک مرکز کنترل قرار دارد، است که این سیلندر معمولا زیر زمین جاگذاری می شود. خود سیلندر نیز در یک محفظه به نام پیت قرار می گیرد. سیلندر مورد نظر توسط حرکت روغن درون یک پمپ هیدرولیک به حرکت درآمده و فرمان مورد نظر برای جلوگیری از ورود غیر مجاز را به راحتی کنترل می کند. راهبند ستونی به طور کلی بسیار پیچیده تر از بقیه راهبندها می باشد. راهبند ستونی از نظر عملکرد به دو دسته ی راهبند ستونی هیدرولیک و راهبند ستونی اتوماتیک تقسیم می شوند. حالا برویم و با هم ببینیم که هر کدام از انواع راهبند ستونی از چه ویژگی هایی برخوردار هستند.

نصب راهبند ستونی نصب این مدل راهبند به نسبت راهبندهای دیگر بسیار سخت تر می باشد زیرا برای نصب این راهبندها اید ابتدا زمین را به عمق 1 متر و نیم تا 2 متر بکنیم تا بتوانیم محفظه ی حاوی سیلندر و دیگر تجهیزات را داخل آن حفره جاگذاری نماییم. بعد از جاگذاری داخل چاله با بتن پر می کنند. اجزای تشکیل دهنده ی بولارد یا همان راهبند ستونی

اجزای تشکیل دهنده ی بولارد انقدر زیاد نیستند. چیزی که شما میبینید یک استوانه ی فولادی است که عملکرد بولارد بر اساس بالا و پایین رفتن آن تعیین می شود. مدار فرمان، محفظه ای که تجهیزات داخل آن قرار می گیرند و سیستم پیشران یا محرک از اجزای دیگر راهبند ستونی می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهبند بتا به این صفحه مراجعه کنید.


راهبند ستونی هیدرولیک و راهبند ستونی اتوماتیک

همان طور که گفتیم به ظور کلی عملکرد یک راهبند ستونی در بالا و پایین رفتن یک استوانه ی فلزی محکم، خلاصه می شود. حالا چیزی که انواع راهبند ستونی را به وجود می آورد این است که این استوانه ی فلزی به کمک چه نیرویی بالا و پایین می رود. در راهبند ستونی هیدرولیک چیزی که باعث حرکت و بالا آمدن راهبند ستونی می شود، یک پمپ هیدرولیک می باشد. در واقع نیرو توسط یک پمپ هیدرولیک به ستون فلزی رسیده و باعث بیرون زدگی آن می شود.

اما در راهبند ستونی اتوماتیک بالا آمدن ستون فلزی با کمک یک موتور و گیربکس صورت می گیرد. یعنی نیروی منتقل شده از یک موتور اتوماتیک توسط گیربکس تقویت شده و به استوانه ی فلزی می رسد. در نتیجه ی این انتقال نیرو، استوانه ی فلزی بالا آمده و سیستم عملکرد راهبند استوانه ای فعال می شود.


راهبند ستونی معمولی و راهبند ستونی امنیتی

راهبند ستونی به نسبت راهبندهای دیگر بسیار مقاوم تر و حرفه ای تر عمل می کنند. از این رو می توانند در مکان بسیار مهم نیز نصب شوند. راهبند ستونی معمولی برای مکان های مسکونی، شهرک ها و محیط های معمولی دیگر مانند ورودی ساختمان های اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. اما راهبند ستونی امنیتی، گزینه ای است که همیشه برای مکان های مهم نظامی و ضد تروریستی در نظر گرفته می شود. به همین جهت قابلیت کنترل و برخورد با یک کامیون شش تن و نیم که با سرعت هفتاد کیلومتر بر ساعت در حال حرکت است را داراست. در واقع راهبند ستونی امنیتی را همان ضد تروریستی یکی از قوی ترین نوع راهبندها به شمار می آید. با توجه به توضیحات ذکر شده، راهبند های ستونی که به صورت ضد تروریستی مورد استفاده قرار می گیرند، یک راهبند ستونی هیدرولیکی می باشند.


در انتخاب یک راهبند ستونی باید به چه نکاتی دقت کنیم؟

در انتخاب یک راهبند ستونی در انواع مختلف، موارد ساده و خیلی واضحی مانند ارتفاع بولارد، جنس بولارد، ظاهر راهبند ستونی، برند بولارد انتخابی، کیفیت ساخت و ... بسیار مهم هستند. اما دو گزینه ی خیلی مهم در انتخاب یک بولارد شامل موارد زیر خواهد بود.

گزینه ی اول کمیتی به نام مقاومت در برابر ضربه است که دارای واحد اندازه گیری ژول می باشد. مقاومت در برابر ضربه یا همان Impact resistance در واقع میزان ضربه ای است که یک راهبند ستونی می تواند تحمل کند و از کار نیفتد.

دومین گزینه مقاومت شکست است که به زبان لاتین آن را Breaking resistance می نامند. این کمیت نیز بر حسب ژل اندازه گیری می شود. در واقع مقاومت شکست مقدار نیرویی را نشان می دهد که پس از وارد شدن آن به راهبند ستونی، آن را از کار خواهد انداخت. البته این مقدار انرژی، مقداری است که بولارد کار خود را به عنوان یک راهبند انجام داده و وسیله نقلیه را متوقف کرده اما خودش از کار می افتد.


پارامتر های موثر بر قیمت راهبند ستونی

موارد متعددی بر روی قیمت راهبند ستونی تاثیر می گذارند. به عنوان مثال سرعت عمل یک راهبند ستونی برای بالا و پایین و رفتن یکی از مهم ترین المان ها برای خرید یک بولارد است. در واقع هر چقدر بازه ی زمانی عکس العمل یک راهبند ستونی کمتر باشد یعنی سرعت عمل آن بالاتر است. در واقع هر چقدر سرعت عمل یک بولارد بالاتر باشد، قیمت آن نیز به مراتب بالاتر خواهد بود.

پس سرعت بالا آمدن ستون در مواقع عادی، سرعت بالا آمدن ستون در مواقع اضطراری و سرعت پایین آمدن ستون در موارد عادی از جمله ی مهم ترین عوامل در تعیین کیفیت و قیمت یک راهبند ستونی یا بولارد خواهد بود. بعد از سرعت عمل، میزان ارتفاعی که بولارد برای بستن راه بالا می آید نیز یکی از مهم ترین فاکتورها در انتخاب و خرید یک راهبند ستونی است.

جنس فلز به کار برده شده در استوانه ی یک راهبند ستونی، یکی دیگر از فاکتورهای مهم در قیمت تمام شده ی بولارد است. به عنوان مثال یک راهبند ستونی با جنس استوانه ی فولاد بسیار قیمت بالاتری به نسبت بقیه راهبندها خواهد داشت. گزینه ی دیگری که در هنگام خرید یک بولارد باید به آن دقت کرد، قطر سیلندر می باشد.


محصولات مرتبط

درب اتوماتیک کشویی شیشه ای TELESCOPIC

انواع درب اسلایدینگ

درب های اتوماتیک بیمارستانی و سربی

درب اتوماتیک منحنی یا نیم دایره