شنبه تا چهارشنبه 8:30 تا 17 پنجشنبه 8:30 تا 14

: انتخاب زبان Fa / En

آدرس:

تهران، سعادت آباد، خیابان گل آرا، خیابان ارغوان، پلاک 107، واحد 2

درب اتوماتیک منحنی؛ یکی از جذاب ترین درب های اتوماتیک!

@title

یکی از جذاب ترین انواع درب های اتوماتیک، درب اتوماتیک منحنی است که معمولا در مکان های لوکس استفاده می شود و هزینه ی آن به نسبت بقیه ی درب های اتوماتیک بسیار بیشتر می باشد. درب اتوماتیک منحنی، مانند هر درب اتوماتیک دیگری دارای متریال سازنده ی خاص خودش است. اما به هر حال به نسبت بقیه ی درب های اتوماتیک، درب اتوماتیک منحنی یک سری ویژگی های خاص تری را داراست. در واقع این درب با توجه به تکنولوژی روز دنیا، بروز رسانی شده و یکی از بهترین انتخاب هایی است که هر شخص می تواند برای ورودی مکان مورد نظر خودش آن را انتخاب نماید. در ادامه درباره ی درب اتوماتیک منحنی، بیشتر برایتان توضیح خواهم داد. اما قبل از اینکه بدانید درب های اتوماتیک منحنی چه هستند و چه ساختاری دارند و چگونه کار می کنند، لازم است بدانید که اصلا درب اتوماتیک چیست، چه کاربردی دارد و برای چه انواع مختلف آن به بازار عرضه شده است. پس برای گرفتن پاسخ سوالاتتان لطفا در ادامه من را همراهی نمایید.

درب اتوماتیک چیست!

خب! برویم سراغ اولین تعریفی که نیاز است با آن آشنا شویم و آن چیزی نیست به جز این که بدانیم اصلا درب های اتوماتیک چه هستند و به چه دردی می خورند!

درب های اتوماتیک نسل جدیدی از درب ها هستند که طبق معمول با کمک تکنولوژی که با آن ها همراه است، یک بار دیگر را از دوش روزمرگی های انسان ها برداشته است. بحث درب اتوماتیک، بحث جذاب و پر شاخ و بالی است که روز به روز در حال جوانه زدن و شکفتن است. اساس کار درب های اتوماتیک، انواع ریموت های کنترل و یا حسگرهای حرکتی می باشد. به کمک درب اتوماتیک دیگر احتیاجی نیست که از یک نیروی انسانی برای باز و بسته کردن انواع درب ها استفاده شود.

درب های اتوماتیک انواع مختلفی دارند، در جهت های مختلفی باز و بسته می شوند و از متریال متفاوتی تولید می شوند. مثلا درب اتوماتیک منحنی، معمولا از جنس شیشه بوده و به صورت منحنی برش داده شده است. اجزای تشکیل دهنده ی یک درب اتوماتیک شامل مواردی مانند : برد الکترونیکی، موتور الکتریکی، چرخ دنده و گیربکس، قفل برقی و مکانیکی درب اتوماتیک، فلاشر، تجهیزات امنیتی، حسگرها – چشمی ها و ریموت ها می باشد.

انواع درب های اتوماتیک و کاربرد آن ها

درب های اتوماتیک استانداردهای مختلفی برای قرار گرفتن در دسته بندی های مختلف دارند؛ کاربرد ها، متریال، نحوه ی عملکرد و ...، همگی از مواردی هستند که درب های اتوماتیک می توانند در آن ها قرار بگیرند. اما به طور کلی انواع درب های اتوماتیک عبارتند از : درب اتوماتیک کشویی، درب اتوماتیک ریلی، درب اتوماتیک منحنی، درب اتوماتیک پارکینگی، درب اتوماتیک کرکره ای و .... . با یک نگاه سر سری به اسامی این مدل درب ها متوجه خواهید شد که این دسته بندی بر اساس نحوه ی باز شدن درب ها و ظاهر آن ها می باشد.

اما درب های اتوماتیک بر اساس متریال اولیه ی آن ها نیز دسته بندی می شوند. مثلا درب اتوماتیک شیشه ای، درب اتوماتیک چوبی و ....!

یک دسته بندی دیگری که انواع درب های اتوماتیک وارد آن می شوند، دسته بندی بر اساس عملکرد موتور آن هاست. درب اتوماتیک هیدرولیکی، درب اتوماتیک پنوماتیک و درب الکترونیکی الکترو مکانیکی؛ دسته بندی هایی هستند که درب ها بر اساس عملکرد در بین آن ها قرار میگیرند. در درب های الکترومکانیک معمولا حرکت بر اساس چرخ دنده و گیربکس صورت میگیرد. در درب های هیدرولیکی نیز فشار روغن و مایعات زمینه ی حرکتی درب بوده و درب های اتوماتیک پنوماتیک نیز اساس کارشان بر اساس فشار باد و فشار گاز است.

درب اتوماتیک منحنی چیست؟

حالا که با هم خواندیم و متوجه شدیم که اصلا درب های اتوماتیک چه هستند و چه انواعی دارند، لازم است که درباره ی موضوع اصلی خودمان نیز اطلاعات کسب کنیم. برسیم به درب اتوماتیک منحنی؛ این درب هم مانند درب هایی که گفتیم در دسته بندی انواع درب اتوماتیک قرار می گیرد. درب اتوماتیک منحنی بر اساس شکل ظاهری و نحوه ی باز و بسته شدن در یک گروه مجزا قرار می گیرد. قبل از هر چیزی جالب است بدانید که مهم ترین عامل تاثیر گذار بر خاص بودن یک درب اتوماتیک منحنی، نحوه ی اجرای آن است. درب اتوماتیک منحنی به صورت های مختلف از یک دایره اجرا می شود. گاهی تمام دایره، گاهی نیم دایره ی مقعر (داخلی) و گاهی هم نیم دایره ی محدب ( خارجی).

اندازه و سایز درب اتوماتیک منحنی که در ورودی ساختمان های مختلف نصب می شود به قطر دایره بستگی دارد که درب بر اساس آن ساخته و نصب می شود.

نحوه ی عملکرد درب اتوماتیک منحنی

ظاهرا افراد فکرمی کنند که یک درب اتوماتیک منحنی با توجه به معماری خاصی که دارد باید عملکردی پیچیده و سخت داشته باشد. اما لازم است بدانید که عملکرد درب اتوماتیک منحنی نیز شبیه عملکرد درب های کشویی می باشد. تنها تفاوتی که در عملکرد درب های اتوماتیک کشویی و درب اتوماتیک منحنی وجود دارد این است که لنگه های درب اتوماتیک منحنی، به صورت نیم قوس و یا منحنی از یک دایره هستند.

نقش و ضرورت وجود سنسورها در درب اتوماتیک منحنی

حالا که حرف از نحوه ی عملکرد درب اتوماتیک منحنی شد، بد نیست درباره ی یکی از اصلی ترین اجزای یک درب اتوماتیک منحنی یعنی همان سنسورها نیز صحبت کنیم. سنسور ها نه تنها در انواع درب اتوماتیک منحنی، بلکه در تمامی مدل های درب های اتوماتیک نقش ویژه ای داشته و بار اصلی عملکرد یک درب به کیفیت سنسور آن درب بستگی دارد. به طور کلی در ساز و کار درب های اتوماتیک چهار نوع سنسور وجود دارد که هر کدام از این ها با توجه به عملکردشان برای انواع درب های اتوماتیک از جمله درب اتوماتیک منحنی، انتخاب می شوند. حالا برویم و با هم انواع سنسورها در درب های اتوماتیک را ببینیم :سنسورهای تشخیصی مادون قرمز: سنسورهای مادون قرمز برای تشخیص حرکت، تنها در یک محدوده ی خاصی می توانند عمل کنند. این سنسورها در واقع از انواع جدید سنسورهایی هستند که به بازار ارائه شده اند. تشخیص و عکس العمل بالای این سنسورها، باعث می شود که سرعت عمل درب نیز برای باز و بسته شدن بالا باشد. در واقع با نصب یک سنسور مادون قرمز بر روی یک درب اتوماتیک، سرعت عملکرد درب بالا رفته و همچنین در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می شود. این سنسورها با اکثر درب های اتوماتیک، مخصوصا درب اتوماتیک منحنی بسیار سازگار می باشد. که این سازگاری آن را به یک سنسور پرطرفدار در بین سنسورهای دیگر تبدیل کرده است. سنسور ماکروویو بازتابی : این سنسورها برای انواع درب های اتوماتیک شیشه ای مانند درب اتوماتیک شیشه ای منحنی بسیار مناسب هستند. قابلیت تشخیص بالا و سریع از ویژگی های بارز این سنسور می باشد.

سنسورهای ترکیبی : ترکیب دو فناوری مادون قرمز و مایکروویو باعث به وجود آمدن سنسورهای ترکیبی می شود. یکی از بارزترین ویژگی های این سنسورها این است که به محض قرار گرفتن شی و یا جسمی در بین درب، عکس العمل نشان داده و مانع گیر کردن آن می شود. به زبانی ساده، امنیت این سنسورها به نسبت سنسورهای دیگر بسیار بلاتر می باشد.

درب اتوماتیک منحنی در چه مکان هایی استفاده می شود؟

از آنجایی که درب های اتوماتیک منحنی دارای معماری شیک و ظاهری منحصر به فرد هستند، معمولا در جاهایی مورد استفاده قرار میگیرند که زیبایی بصری ورودی آن جا برای کارفرما بسیار اهمیت داشته باشد. به همین دلیل ورودی هتل ها، ورودی رستوران ها، سالن های همایش، ورودی مراکز خرید و نمایشگاه های مختلف از جمله ی موارد پرکاربرد برای نصب انواع درب اتوماتیک منحنی می باشند.

انواع درب اتوماتیک منحنی

درب اتوماتیک منحنی، بر روی نیم خط یک دایره باز و بسته می شود. درب اتوماتیک منحنی معمولا می تواند به صورت تمامی منحنی یا دایره ای باشد که در این مدل معمولا دو درب یا هشت لت وجود دارد. در درب های اتوماتیک منحنی که به صورت دایره ی تمام هستند، معمولا چهار لت ثابت بوده و چهار لت نیز متحرک هستند. اما در بیشتر موارد درب اتوماتیک منحنی، به صورت نیم دایره طراحی و نصب می شود. در مدل نیم دایره نیز، یک درب به همراه چهار لت وجود وجود دارد که از بین این لت ها، دو لت متحرک و دو لت ثابت می باشد.

درب اتوماتیک شیشه ای منحنی و ویژگی های آن

اکثر درب های اتوماتیک منحنی از جنس شیشه هستند. البته تفاوت شیشه هایی که در درب اتوماتیک منحنی به کار می رود با شیشه هایی که در سایر درب های منحنی استفاده می شود در این است که شیشه های درب اتوماتیک منحنی، به صورت دایره و یا منحنی درآمده اند. به همین دلیل است که زیبایی بصری درب های اتوماتیک شیشه ای منحنی از بقیه ی درب های اتوماتیک شیشه ای بیشتر می باشد.

مزیت های استفاده از درب اتوماتیک منحنی

اکثر درب های اتوماتیک منحنی از جنس شیشه هستند و بارها در همین متن برایتان ذکر کرده ایم که این مدل درب ها دارای معماری خاص با ویژگی های بصری جالبی هستند. بنابراین اولین ویژگی که بعد از گفتن درب اتوماتیک منحنی به ذهن ما خطور می کند، بحث زیبایی و خاص بودن آن است. در واقع با انتخاب یک درب اتوماتیک منحنی، افراد کمک زیادی به نمای ورودی ساختمان خود کرده اند.

شیشه ها قابلیت انعطاف پذیری بیشتری به نسبت بقیه متریال ها برای تغییر دارند. زدن انواع برش و طرح بر روی شیشه، این مزیت را به درب اتوماتیک منحنی می دهد که بتواند جایی برای تبلیغ کمپانی ها نیز باشد. پس گستردگی طراحی یکی دیگر از ویژگی های درب های اتوماتیک منحنی می باشد.لیست قیمت انواع درب های اتوماتیک منحنی

قیمت تمام شده یک درب اتوماتیک منحنی شیشه ای به موارد خیلی زیادی مربوط است. در واقع متریال سازنده ی یک درب اتوماتیک منحنی، موتور و قسمت های فنی دیگر درب ، همگی از جمله ی مواردی هستند که بر لیست قیمت یک درب اتوماتیک منحنی تاثیر می گذارند.

موتوری که برای انواع درب های اتوماتیک استفاده می شود یکی از مهم ترین عوامل در تعیین قیمت آن هاست. مقدار شیشه، قطر آن، اندازه ی آن و طراحی که برای آن انتخاب می شود یکی دیگر از عوامل موثر در تعیین قیمت درب اتوماتیک منحنی می باشد. گاهی اوقات پیش می آید که مشتری طرح خاصی را برای طراحی درب ورودی انتخاب می کند که این گزینه نیز می تواند بر قیمت تمام شده ی درب اتوماتیک منحنی تاثیر زیادی بگذارد.

جنس فریم و قاب استفاده شده برای درب، یکی دیگر از عوامل تعیین کننده ی قیمت برای انواع درب های اتوماتیک می باشد. جنس قفل ها و فلز استفاده شده در آن نیز در همین گروه قرار میگیرد.

یکی دیگر از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت یک درب اتوماتیک، شرکت یا کمپانی سازنده ی آن است. گاهی اوقات به دلیل کیفیتی که بعضی از شرکت های سازنده دارند، نیاز است که مشتری مبلغ زیادی را تنها برای برند مربوطه هزینه کند.

هزینه ی نصب و راه اندازی درب اتوماتیک منحنی نیز در دسته ی هزینه هایی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. نصب و راه اندازی یک درب اتوماتیک نیازمند تخصص خاص خودش است که این هزینه هم به المان های زیادی مانند مکان نصب، اندازه ی درب، چگونگی نصب و ... بستگی دارد. همچنین گاهی اوقات نیاز است که برای نصب یک درب اتوماتیک منحنی با استایل خاص خودش، یک سری تغییرات در مکان نصب انجام شود. مانند تخریب ورودی و تغییر آن؛ این گزینه ها هم جزو هزینه هایی است که در هنگام راه اندازی یک درب اتوماتیک منحنی، باید به آن دقت کرد.

سخن آخر و نتیجه گیری

در نهایت درباره ی ویژگی ها و کاربرد و انواع درب های اتوماتیک منحنی زیاد خواندیم. شرکت ها و موسسه های مختلفی هستند که صفر تا صد کار تولید، نصب و راه اندازی انواع درب های اتوماتیک را انجام می دهند. با علم بر اینکه ویژگی های یک درب اتوماتیک منحنی باید چگونه باشد، مهم است که کیفیت کاری شرکتی که شما آن را برای انجام کار خود انتخاب کرده اید، چگونه است.